Boise, Idaho high school volleyball teams for all conferences

title=s

From left to right, Sierra Grizzle of Mountain View, Skyview’s Alex Acevedo and Weiser’s Jasi Yraguen have been selected by the coaches as Player of the Year in their league.

Idaho Statesman file

Below are all the 2022 general conference volleyball teams from District 3.

Teams are selected only by league coaches. The Idaho Statesman plays no role in their selection. Only publishes final lists.

BOI_0915_07_OwyheeMountainV
Mountain View senior Sierra Grizzle was chosen as SIC Player of the Year 5A by the league coaches. Sarah A. Miller [email protected]

5A SOUTH IDAHO CONFERENCE

Player of the Year: Sierra Grizzle, sr., Mountain View

Coach of the Year: Judyann Balukoff, Rocky Mountain

FIRST TEAM

Delaney Bub junior, Eagle

Aubrey Evans junior, Rocky Mountain

Eliana Tia, or the century

Aly Cox junior, Timberline

Mikale Roy, or Owyhee

Yvonne Asuega, sr., Borah

Keeley Grant senior, Boise

SECOND TEAM

Madi Hauskins, sr., Eagle

Liv Manning junior, Eagle

Tenesyn Frye, the so-called Mountain View

Kinsley Kollmann junior, Rocky Mountain

Piper Davis, senior, Timberline

Rhys Layton, senior, Eagle

Ava Brickner, jr., Timberline

DISTINCTION

Malani Ogden senior, Meridian

Savanna Philpott, sr., Meridian

Riley Beck, aka Owyhee

Saioa Sarria, sr., Capital

Maddie Boggess, Sr., Boise

Daelyn Harris, or the Century

Maija Howse, meaning the Eagle

Avery Hassman junior, Eagle

Katelyn Hogan, sr., Middleton

Anna DeBell junior, Rocky Mountain

Sofie Morton Sr., Eagle

Brylin Field, sr., Kuna

Hailey Helmboldt, sr., Mountain View

Sophie Rice, sr., Meridian

Sydney Short, aka Middleton

Kimberly Lileks, sr., Capital

Shaynee McWilliams aka Owyhee

Hailey Heindel, sr., Kuna

Ally Arnzen, jr., Meridian

Rykelle Sandidge, sr., Nampa

BOI_10194AD3vb01s9hit
Skyview’s killer from the outside, Alex Acevedo, right, was voted SIC Player of the Year 4A by the league coaches. Darin Oswald [email protected]

4A SOUTH IDAHO CONFERENCE

Player of the Year: Alex Acevedo, jr., Skyview

Coach of the Year: Cathy Curtis, Colombia

THE FIRST TEAM

Mylie Mills, Sr., Colombia

Alex Bowers junior, Skyview

Bellamie Beus, French, Skyview

Mandi Nottingham, Sr., Colombia

Maggie Mills senior, Colombia

Cora Young, pp., Colombia

SECOND TEAM

Melissa Eyer junior, Skyview

Gracie Schlafer, Sr. Bishop Kelly

Sydney Nay senior, Skyview

Megan Woodworth, Sr. Bishop Kelly

Tessa Farnsworth, sr., Emmett

Hollund Miller, or Ridgevue

DISTINCTION

Charlee Fransen, sr., Skyview

Kaylee Sanchez, sr., Vallivue

Judith Burke, Jr., Bishop Kelly

Brinley Perrine, jr., Skyview

Bella Torres, sr., Skyview

Addie Johnson, Sr. Bishop Kelly

Dominique Whittington, sr., Caldwell

Berlyn Overturf, jr., Colombia

Karissa Carter, sr., Emmett

Kiana Blacker, sr., Skyview

Lilly Fogle, sr., Caldwell

Adelina Alfonso junior, Vallivue

McKenna Durant, or Ridgevue

Tamar Callender, or Caldwell

Kainani Maio, sr., Vallivue

HOSE RIVER VALLEY 3A

Teammates of the Year: Brooke Hardy, French, Fruitland; Jasi Yraguen senior, Weiser

Coach of the Year: Rena Sitz, Fruitland

THE FIRST TEAM

Ava Dressen, sr., Ohio, Fruitland

Mattie shirts, sr., M, Weiser

Ellie Baker, Sr., Ohio, Fruitland

Gabriela Green, jr., OH, McCall-Donnelly

Katie Christoffersen, senior, M, Homedale

Claire Warren, sr., OH, McCall-Donnelly

SECOND TEAM

Lexi Barnes, sr., S, Fruitland

Kadence Keizer, or M, Parma

Zayne Hall, junior, RS, Homedale

Bailey Coleman, jr., Libero, Weiser

Abi Wilkins, jr., OH, Weiser

Shilah Arnold or L, McCall-Donnelly

DISTINCTION

Mikaela Buckley, Sr., OH, Parma

Delaney Ott, senior, M, McCall-Donnelly

Kennedy Phillips, sr., DS, Fruitland

Brynlee Perry or M, Payette

Kinsey Blankenship, jr., Ohio, Homedale

Danica Lockett, junior, S, Weiser

Maria Gentry, so., L, Parma

Olivia Asumendi, jr., Ohio, Homedale

2A WESTERN IDAHO CONFERENCE

Player of the Year: Keylee Wilson, senior, Melba

Coach of the Year: Curtis Johnson, Melba

THE FIRST TEAM

Karly Clark, jr., Cole Valley Christian

Hadley Fraas, jr., Cole Valley Christian

Hallie Arnold Sr., Melba

Tariah Carter, or Melba

Kendall Clark, Sr., Melba

Ella Stosich junior, Melba

Sophy Mylander, jr., Nampa Christian

SECOND TEAM

Grace Johnson, sr., Ambrose

Sam Simonson, jr., Cole Valley Christian

Ellie Johnson, French, Melba

Meya Young, pp., Melba

Alexis Douthit, aka Nampa Christian

Alyssa Gregory junior, Nampa Christian

Kailey Reeves, aka Nampa Christian

DISTINCTION

Marisa Braun, Sr., Ambrose

Addison Herbek, jr., Cole Valley Christian

Kiki Collins, jr., Compass Charter

Emily Vanosdall, sr., Marsing

Charlize Sharp senior, Melba

Karly Williams, sr., Nampa Christian

Piper Mellinger, French, New Plymouth

Baylie Voile, sr., New Plymouth

Ainsley Anderson, senior, North Star Charter

1A DEPARTMENT AND CONFERENCE WEST IDAHO

Player of the Year: Aubrey Moote, sr., Liberty Charter

Coach of the Year: Brenna Greenwood, Victory Card

JV Coach of the Year: Cherie Edwards, The Freedom Charter

THE FIRST TEAM

Ivy Bretas, sr., Rimrock

Tia Hand, sr., Victory Card

Katie Duke, jr., Victory Card

Jaide Pinkston, sr., Vision Charter

Katy Temple, sr., Idaho City

Abby Bidiman junior, Notus

Marianna Ramirez S., Wilder

Diana Castera, or the city of Idaho

SECOND TEAM

Sienna Mellish, sr., Gem State

Maud Slots, jr., Riverstone

Connie Knight, jr., Greenleaf

Kayla Hiner-Landis, jr., Centennial Baptist

Natalie Escutia, Fr., Wilder

Aspen Davis, jr., Liberty Charter

Lidia Ovalle, jr., Greenleaf

DISTINCTION

Emi Gerdes, sr., Victory Card

Dallyn Hipwell, sr., Rimrock

Mackenzie Magers, sr., Rimrock

Isabella Henry, jr., Gem State

Lauren Kelly, jr., Gem State

Kaya Brown, jr., Idaho City

Tabitha Dittman, sr., Centenary Baptist

Lexie Cudaback, sr., Notus

Maklay Moore, sr., Rimrock

Addy Roskam, jr., Liberty Charter

Joelly Mendoza senior, Wilder

Kimberly Arias, pp., Wilder

Nancy Ramirez, French, Wilder

Makayla Barber, or the city of Idaho

Rhylan Burbank, jr., Rimrock

Jamie Ruiz, sr., Vision Charter

Emma Wilson, sr., Greenleaf

Taylor Gasper, jr., Rimrock

1A DIVISION II LONG PIN CONFERENCE

MVP: Annelie Wilson, jr., Horseshoe Bend

Coach of the Year: Sharsti Moore, Horseshoe Bend

THE FIRST TEAM

Abby Howerton, jr., Horseshoe Bend

Aliyah Meyer, or Horseshoe Bend

Hope Zollman, jr., Council

Isabelle Eppich, senior, Council

Stella Warren, or Tri-Valley

Aubree Zimmer, or Garden Valley

SECOND TEAM

Torey Tschida, jr., Horseshoe Bend

Maren Hansen, sr., Tri-Valley

Grace Thompson, sr., Garden Valley

McKayla Hart, jr., Council

Kyler Nitzel, senior, Cascade

Lacey Tucker, French, Garden Valley

DISTINCTION

Claire Pierce, aka Cascade

Pepper Matthews, jr., Council

Emma Davis, or Garden Valley

Oliva Bauer, jr., Horseshoe Bend

Manon Tyler, sr., Tri-Valley

Related stories from Idaho Statesman

Michael Lycklam profile picture

Michael Lycklama has been involved in sports at Idaho High School since 2007. He has won national awards for his work by discovering the stories of the Treasure Valley top athletes and researching behind-the-scenes trends. If you enjoy watching such stories, please consider supporting our work with an Idaho Statesman digital subscription.
Support my work with a digital subscription

Source

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *